دکتر طهرانچی در جمع دانشگاهیان واحد نوشهر:

دکتر طهرانچی در جمع دانشگاهیان واحد نوشهر

کد خبر: 167 تاریخ انتشار: 1398/9/5
دانشگاه آزاد اسلامی واحد نوشهر به یک واحد فرصت‌آفرین تبدیل شود/ ارائه آموزش‌های کوتاه مدت در حوزه بندر و صادرات گل‌های زینتی
image

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه برنامه‌های سفر یکروزه خود به غرب استان مازندران، با حضور در واحد نوشهر، با کارکنان و اعضای هیأت علمی این واحد دیدار و گفت‌وگو کرد.

دکتر طهرانچی در این نشست دوساعته، با اشاره به تنوع واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی مدل‌های مختلفی دارند. به عنوان نمونه واحد تهران مرکز، 60 هزار دانشجو دارد و در عین حال واحد نوشهر 600 دانشجو دارد که مسلماً نمی‌توان با یک مدل ثابت این واحدها را مدیریت کرد.

دکتر طهرانچی با اشاره به جمعیت داوطلبان ورود به دانشگاه شهرستان نوشهر، گفت: نوشهر سالانه حدود 1200 داوطلب ورود به دانشگاه دارد که دانشگاه آزاد اسلامی واحد نوشهر به راحتی می‌تواند سالانه حداقل نیمی از آنها را جذب کند، چرا که این واحد یک نقطه از شبکه‌ای است که با دارا بودن 400 واحد و مرکز دانشگاهی، 38 درصد آموزش عالی کشور را در اختیار دارد و نباید خود را با دانشگاه‌های کوچک مقایسه کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد نوشهر باید خود را باور داشته و به یک واحد فرصت‌آفرین تبدیل شود.

وی با تأکید بر اینکه تجارت اصلی و کسب و کار دانشگاه آزاد اسلامی آموزش و پژوهش است، تصریح کرد: وظیفه ما آموزش و پژوهش است و اگر در این وظیفه شکست بخوریم، در کارهای دیگر نیز شکست خواهیم خورد. اگر قرار است بندر نوشهر مرکز صادرات به کشورهای CIS (کشورهای مستقل مشترک المنافع) باشد، دانشگاه آزاد اسلامی واحد نوشهر باید در این زمینه ورود کرده و فرصت‌هایی همچون صادرات گل‌های زینتی را بررسی کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: اگر واحد نوشهر متولی مجموعه خدمات آموزشی و پژوهشی مربوط به بندر و صادرات به کشورهای CIS باشد، آیا کسی می‌تواند رقیب این دانشگاه شود؟ واحد نوشهر برای اینکه جایگاه دانشگاه را در افکار مردم ارتقا دهد، باید نقش محوری پیدا کند و با همبستگی سازمانی بین 53 عضو هیأت علمی خود، یک مأموریت ویژه را برای واحد تعیین کرده، آن را پیش ببرد و تبدیل به قطب آن شود. بنابراین لازم است واحد نوشهر در یک موضوع همچون خدمات بندر متمرکز شود تا بتواند به برند آموزش و پژوهش خدمات بندر در کشور تبدیل شود.

دکتر طهرانچی خاطرنشان کرد: واحد نوشهر اگر تصمیم به راه‌اندازی گلخانه دارد، باید آموزش چگونگی کشت گل، نحوه نگهداری آن، بسته‌بندی و فروش گل‌های زینتی را مد نظر داشته باشد و این موارد را در یک محیط علمی و عملی به دانشجویان و متقاضیان خود ارائه کند. در این صورت این واحد می‌تواند به جایگاه ویژه‌ای دست یابد.

ارائه آموزش‌های کوتاه مدت در حوزه خدمات بندری و صادرات گل‌های زینتی

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به توجه واحدهای این دانشگاه به دوره‌های آموزش کوتاه‌مدت، گفت: واحد نوشهر در کنار 600 دانشجوی فعلی خود می‌تواند با ایجاد مدرسه عالی مهارتی در حوزه خدمات بندر، حداقل هر ماه 600 نفر را برای دوره‌های کوتاه‌مدت جذب کرده و آموزش دهد. در این مدرسه می‌توان آموزش‌های کوتاه‌مدت و کاربردی همچون حقوق بندری CIS، حقوق گمرکی و... را ارائه کرد. در واقع دانشگاه دیگر با آموزش کلاسیک رشد نخواهد کرد و واحد نوشهر باید آموزش‌های کوتاه مدت در حوزه خدمات بندری و صادرات گل‌های زینتی را در دستورکار قرار دهد.

توجه به مشاغل دانش بنیان در حوزه بندر

وی در پایان خاطرنشان کرد: واحد نوشهر یکی از واحدهای جوان دانشگاه آزاد اسلامی است که امکان رشد دارد و اگر خوب حرکت کند، می‌تواند تعداد دانشجویان خود را به حداقل 4 هزار دانشجو برساند. برای تحقق این هدف، لازم است ظرفیت‌ها و عقب ماندگی‌ها را شناسایی کرده، تحولات اجتماعی را درک کرده و مشاغل دانش بنیان در حوزه بندر را مورد توجه جدی قرار دهد.

                                                                                      روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نوشهرنظرات بینندگان

نام

پست الکترونیک

نظر

عبارت امنیتی

اگر قادر به خواندن اعداد نيستيد صفحه را refresh كنيد


دفتر بازرسی دانشگاه


عضویت در خبرنامه

آمار بازدید       امروز: 789    ديروز: 826    اين ماه: 26589    تاکنون : 2210172